Pszenica to zaraz po ryżu i kukurydzy najczęściej uprawiane zboże. Niestety, ale jak każda roślina uprawna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby plony były jak najwyższe. Mimo, że nie jest wymagającą rośliną pod względem klimatu i składników pokarmowych, to jednak dosyć uciążliwe w uprawie może być zwalczanie chwastów i szkodników.
Przedstawiamy kilka informacji o chwastnicy jednostronnej w pszenicy. Chwastnica jednostronna, znana również pod nazwami: proso kurze, prosówka, kurza trawa, japońskie proso, dzikie proso, to roślina najczęściej atakująca warzywa strączkowe, kukurydzę, a także, chociaż nieco rzadziej, zboża jare, między innymi pszenicę. W jaki sposób może jej zaszkodzić? Chwastnica jednostronna to chwast segetalny, czyli taki, który rośnie w zbożach czy uprawach roślin okopowych i jej cykl rozwojowy jest bardzo podobny do cyklu życia rośliny uprawnej.
Jej szkodliwość dla roślin uprawnych polega na tym, że chwastnica ma bardzo duże wymagania pokarmowe. To sprawia, że pobierając z gleby wodę i składniki mineralne, pozbawia roślinę możliwości rozwoju i wzrostu. W jaki sposób z nią walczyć, gdy zaatakuje pszenicę? Przede wszystkim należy dbać o to, aby materiał siewny był dobrej jakości i pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń.
Jeżeli jednak roślina uprawna została już zaatakowana przez ten chwast, nie pozostaje nic innego, jak zastosować chemiczne środki chwastobójcze. Należy zwrócić uwagę, aby preparat zawierał substancję aktywną, na którą chwastnica jednostronna jest wrażliwa oraz aby można go było stosować w uprawach pszenicy.