Żyto, w porównaniu do pszenicy czy owsa, ma nieco skromniejsze wymagania glebowe i klimatyczne. Duży wpływ ma na to system korzeniowy, który jest dobrze rozwinięty, dzięki czemu żyto może pobierać wodę z głębi ziemi. Ponadto jest to zboże charakteryzujące się dużą odpornością na mróz. Jednakże, jak każda roślina uprawna, żyto nawet przy najlepszych warunkach atmosferycznych i glebowych może przestać rosnąć i dawać mniejsze plony. Zazwyczaj przyczyną tego problemu są szkodniki i chwasty atakujące zboża.
Z tego powodu bardzo ważne w pielęgnacji żyta są opryski. Przedstawiamy kilka informacji na temat opryskiwania żyta. Pierwsze opryski wiosenne należy przeprowadzać pod koniec marca lub na początku kwietnia, wraz z rozpoczęciem okresu wegetacji. Popularne jest wtedy stosowanie preparatów na szkodniki i choroby grzybowe oraz mieszanek zawierających mocznik. Warto powtarzać zabiegi po kilku tygodniach, gdy żyto znajduje się w końcowej fazie krzewienia lub w fazie strzelania w źdźbło.
To właśnie wtedy roślina potrzebuje najwięcej składników pokarmowych i od tego będzie zależała jakość ziarna. Pora oprysków przeciw chwastom w dużej mierze zależy od uprawianej odmiany żyta. I tak żyto ozime warto opryskiwać środkami ochrony roślin jeszcze jesienią, najlepiej kilka dni po siewie, aby pozbyć się kiełkujących chwastów. Wraz z nadejściem wiosny może zajść potrzeba powtórzenia zabiegu, jeśli okaże się, że nie udało się wyeliminować wszystkich chwastów. Z kolei żyto jare opryskuje się wiosną.