Pszenica to jedno z najczęściej uprawianych zbóż na świecie. Głównie dlatego, że nie jest zbożem wymagającym szczególnej pielęgnacji oraz dlatego, że jest ważnym surowcem spożywczym, potrzebnym do wyrobu mąki, chleba czy innych produktów. W Polsce również panują warunki sprzyjające uprawie tego zboża. Przedstawiamy kilka porad na temat pielęgnacji pszenicy.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że pszenica najlepiej rośnie, gdy zostanie zasiana w miejscach, gdzie wcześniej uprawiane były rośliny okopowe i motylkowe. Nie zaleca się siewu na terenach po zbożach, gdyż gleba jest wtedy uboga w składniki pokarmowe. Ponadto jeszcze przed siewem pszenicy warto zadbać o odczyn obojętny gleby. Jeśli gleba uległa zakwaszeniu, należy zastosować nawozy wapniowe, co zapewni wysokie plony.
Duże znaczenie dla rozwoju i wzrostu pszenicy ma dobór materiału siewnego. Należy zwrócić uwagę, aby był czysty i pozbawiony wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dzięki czemu zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia chwastów w uprawach. Wysiew należy wykonywać we wrześniu i październiku, zależnie od odmiany pszenicy, gleby oraz warunków pogodowych. Istotne jest, aby nie zasiać nasion zbyt głęboko, ponieważ może pojawić się problem z pobieraniem składników pokarmowych i wody z gleby.
Optymalna głębokość to około 3 centymetrów. Po siewie, jeszcze jesienią, warto rozpocząć zwalczanie chwastów przy pomocy środków ochrony roślin. W tym okresie chwasty nie są jeszcze duże i łatwo jest je usunąć.